Jak wygląda tradycyjny japoński posiłek?
Kuchnia japońska kojarzy nam się przede wszystkim z sushi. Jednak mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni nie samym ryżem żyją. Ich kuchnia pełna jest świeżych ryb i owoców morza. Nie bez przyczyny, gdyż położona na wyspie Japonia słynie przecież z rybołówstwa. Co jeszcze znaleźć możemy na stołach Japończyków?
Tradycyjny japoński posiłek
Japończycy, podobnie jak i my, spożywają trzy główne posiłki w ciągu dnia. Taki tradycyjny posiłek składa się obowiązkowo z ryżu i zupy oraz trzech dodatkowych potraw lub dodatków. Mogą to być ryby i marynowane lub gotowane warzywa. Częstym dodatkiem są także owoce morza, które mogą być grillowane lub podawane w formie surowej jako sashimi. Wbrew obiegowej opinii sushi, jakie znamy, nie gości na domowych talerzach zbyt często.
Japończycy z wielkim namaszczeniem podchodzą nie tylko do tego co, ale i jak spożywają. Liczą się oczywiście świeżość i smak produktów, ale i cała ceremonia związana z posiłkiem. Ważny jest sposób podawania i układania produktów na półmiskach. W kuchni wykorzystuje się też szereg przypraw, które dobierane są starannie do każdego dania. Unika się skrajnych i ostrych smaków i choć często sięga się po wasabi, czyli zielony japoński chrzan, to jego obecność na talerzu jest niewielka i ma na celu jedynie wydobycie i podkreślenie naturalnych i delikatnych smaków pozostałych produktów.
Ramen i miso – najbardziej znane japońskie zupy
Zanim przejdziemy do omówienia sushi, wspomnieć należy jeszcze o zupach. To również z nich słynie japońska kuchnia. Znamy je przede wszystkim pod dwoma nazwami: ramen i miso. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że miso jest po prostu rodzajem zupy ramen, która w rzeczywistości pochodzi z Chin. W latach 50. ubiegłego wieku zaczęto podawać ją w jednej z japońskich restauracji i modyfikować tak, by jej smak bardziej pasował mieszkańcom Kraju Kwitnącej Wiśni. Kilka lat później opatentowano makarony instant i tym sposobem ramen, czyli japoński bulion z makaronem stał się jednym z najpopularniejszych dań. Dzisiaj istnieje wiele odmian tej zupy, a jedną z nich jest właśnie miso ramen. Powstaje przez dodanie do wywaru tradycyjnej japońskiej pasty ze sfermentowanej soi, ryżu i jęczmienia, czyli właśnie pasty miso.
Sushi i jeszcze raz sushi
Dzisiaj sushi to nie tylko najpopularniejsza japońska potrawa. To jedno z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i najczęściej jadanych dań na całym świecie. Jednak podobnie jak historia zupy ramen, tak i ta związana z sushi pochodzi z Chin. To tam, tysiące lat przed wynalezieniem pierwszej lodówki, ludzie nauczyli się pierwszych metod przechowywania żywności i przedłużania jej przydatności do spożycia. Fermentowany ryż używany był do konserwowania wcześniej mocno solonych ryb, a potem wyrzucany. Dzięki temu nie rozwijały się w nich bakterie i inne mikroorganizmy, a same ryby dłużej utrzymywały swoją świeżość.
Sposób ten zawędrował w końcu do Japonii, a pierwsza wzmianka o sushi pojawia się w japońskich kronikach z VIII wieku naszej ery. Z czasem danie ulegało przemianom. Japończycy zaczęli używać octu w celu przyspieszenia procesu fermentacji ryżu. Jednak dopiero w XVIII wieku sam ryż stał się integralną częścią dania. Tak powstało pierwsze nigiri i rozpoczęła się zawrotna ogólnoświatowa kariera sushi.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie Gold Sushi – sprawdź dostępne zestawy.